Saturday , April 21 2018

29-Nëntori, Rama-Meta homazhe në Varrezat e Dëshmorëve

Shqipëria kremton sot, më 29 Nëntor ditën e Çlirimit. Kryeministri Edi Rama, kreun e kuvendit, Ilir Meta, ministra të kabinetit si dhe kryebashkiakun Erion Veliaj, kanë zhvilluar homazhe tek Varrezat e Dëshmorëve për të përkujtuar kujtimin e dëshmorëve të rënë në luftën antifashiste Nacional-Çlirimtare. Në homazhe ka marrë pjesë edhe Prefekti i Tiranës, Sadi Vorpsi.

Sot mbushen 72 vjet nga çlirimi i vendit nga pushtuesit nazi-fashistë.

Ndryshe nga vitet e tjera, në homazhet e zhvilluara në Varrezat e Dëshmorëve, vihej re mungesa e Presidentit Bujar Nishani, i cili ndodhet në Turqi, ku do të marrë pjesë në Samitin e Bosforit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: