Monday , March 19 2018

Antibiotiku më i mirë se ai i farmacisë që mund të përgatitet në shtëpi

Shafrani, uthulla e mollës, hudhra, qepa dhe rrepat janë produkte ushqimore të jashtëzakonshme dhe njëkohësisht edhe antibiotikë.

Përdorimi i secilit prej tyre sjell benefite të mëdha për shëndetin.

Por përdorimi i tyre, duke i miksuar së bashku, mund të bëjnë mrekulli në luftimin e baktereve dhe konsiderohet si antibiotiku më i fortë në kushte shtëpie dhe që industritë farmaceutike do të donin ta zhduknin…

Duke i miksuar së bashku përbërësit e mësipërm, del një produkt i cili lufton infeksionin, përmirëson qarkullimin e gjakut dhe pastron gjakun, ndërsa rekomandohet kundër të gjitha virozave.

RECETA PËR KËTË PRODUKT FUQIDHËNËS

700 ml uthull molle

1/4 hudhrës të copëtuar mirë

1/4 qepës të copëtuar mirë

2 speca djegës të grirë mirë

1/4 xhenxhefil i integruar

2 lugë gjelle rrepa të grirë

2 lugë gjelle shafran pluhur dhe 2 pjesë të rrënjës së shafranit.

PËRGATITJA:
Përzieni të gjithë ingredientët e thatë dhe vendosini në një tas xhami të madh. Shtoni uthullën e mollës. Mbyllni tasin e xhamit dhe tundeni mirë. Mbajeni në një vend të errët dhe përziejini vazhdimisht, disa herë në ditë. Pas 2 javësh, tendoseni përzierjen, duke përdorur një garzë.

Mund të shtoni në përbërje edhe vaj ulliri ose vaj sallate. Përdoreni këtë produkt, duke marrë një lugë çaji, në ditë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: