Monday , August 21 2017

Belsh

20 turistë kuvajtjanë vizitojnë Bashkinë Belsh.

Ditën e sotme 20 turistë kuvajtjanë kanë vizituar bashkinë e Belshit. Ata kanë mbetur të mahnitur nga bukuritë natyrore që të ofron Belshi dhe zonat përreth tij. Belshi tashmë njihet nga të gjithë për bukuritë e tij natyrore dhe për mundësitë që iu ofron turistëve vendas dhe të huaj, raporton …

Lexo më shumë »

Zjarr i përmasave të mëdha në Belsh, rrezikohen banesat

Rritja e ndjeshme e temperaturave, ka kthyer sërish frikën nga zjarret. Kështu, një vatër zjarri e fuqishme është shfaqur në Belsh. Raportohet se nga përmasat e flakëve, të cilat thuhet se janë të mëdha, rrezikohen disa banesa, mes të cilave është shtëpia e Kulturës dhe një karburant. Të gjendur përballë …

Lexo më shumë »

Belsh, ministrja Kodheli inspekton projektet e Rilindjes Urbane

Ministrja e Mbrojtjes Mimi Kodheli ka zhvilluar sot një vizitë në qytetin e Belshit. Znj. Kodheli shoqërohej nga kryebashkiaku i Belshit Arif Tafani dhe deputeti Musa Ulqini. Ministrja inspektoi projektin e Rilindjes Urbane në këtë qytet ku kreu gjithashtu edhe një takim me të rinjtë. “Shtegu i Biçikletave” dhe Amfiteatri …

Lexo më shumë »

Belsh, gati fillimi i fazës së dytë të planit urbanistik

Rikualifikimi urban i qendrës së qytetit të Belshit tashmë duket se po merr trajtën përfundimtare. Shëtitorja kryesore e qendrës është thuajse e përfunduar dhe shtrimi i saj me pllaka ofron një mozaik të veçantë dhe mjaft tërheqës. Gjithashtu janë përfunduar dhe fasadat kryesore që gjenden përballë liqenit. Vetëm dy ditë …

Lexo më shumë »

Belsh, vijojnë punimet për planin urbanistik

Në qytetin e Belshit po vijojnë intensivisht punimet për rehabilitimin e qendrës. Punonjësit e firmës kontraktore “Vëllezërit Hysa”, vendosën sot pilotat e para për molin që do të ndërtohet në këtë liqen.  Gjatësia e tyre shkon 53 ml dhe 8 ml gjerësi nga muri i liqenit dhe me hapje anësore …

Lexo më shumë »