Thursday , May 24 2018
Loading...

Shije Shqiptare

Receta gatimi Tradiocionale

Jemi në ditë festash/ Ja si të përgatisim biskota me marmelatë për të dashurit tanë

Përbërësit 250 gr margarin 125 ml vaj 250 ml kos 1 luge te vogle sodë bikarbone 1 luge uthull sallate 650 gr miell 150 gr sheqer pluhur 1 sheqer vanilje 1 marmalate sipas deshires Thelpinje arre Hapat 1 Ne nje ene shkrijme margarinen,shtojme vajin,kosin,uthullen,soden bikarbone dhe miellin gradualisht. 2 Brumin e fituar e leme ne frigorifer per 3 ore. 3 Pastaj nga …

Lexo më shumë »

Pastice me mish të grirë dhe djathë

Përbërësit: 1 pako makarona 2 vezë, 150 gr djath të bardhë Trumzë, majdanoz Për kimën: 3 lgj vaj ulliri 2 qepë të kuqe 1 lk sheqer, 1 lk trumzë 2-3 thelpinj hudhër 2 lgj salcë domate 400 gr mish i grirë 100 ml verë / ½ gotë ujë 1 kuti domate të …

Lexo më shumë »

Supë me thjerrëza në këto ditë të ftohta dimri

Përbërësit: 1 filxhan çaji thjerrëza 2 qepë (mesatare) 2 thelpinj hudhër 4 deri në 5 lugë vaj ulliri 1 kokërr domate rigon kripë pak uthull balsamike Përgatitja: 1 Pastrojmë mirë thjerrëzat dhe i vëmë të vlojnë në një tenxhere, të cilën e kemi vendosur paraprakisht në zjarr. 2 Së bashku me to shtojmë …

Lexo më shumë »