Friday , April 20 2018

Ja receta e “mrekullisë” që i ka futur ‘frikën” farmacive!

Edhe pse mjekësia ka përparuar shumë dhe shumica e sëmundjeve sot janë të shërueshme nëse diagnostifikohen në fillimet e tyre, nuk duhet harruar mjekësinë alternative dhe recetat natyrale kanë ndihmuar njerëzit në kohët më të hershme për të qëndruar të shëndetshëm dhe për tu mbrojtur nga sëmundjet.

Thuhet se kombinimi i mjaltit me kanellën e ka zemëruar industrinë farmaceutike. Mjalti është ushqimi i vetëm në botë që nuk i skadon afati. Ky kombinimi ul kolesterolin, parandalon sulmin në zemër, lehtëson frymëmarrjen dhe shumë përfitime të tjera.

Edhe vetë kompanitë farmaceutike e kanë pranuar se ky kombinim sjellë një varg përfitimesh shëndetësore dhe shëron shumë sëmundje.

Sëmundjet e zemrës:

Bëni kombinimin e mjaltit me gjysmë luge çaji kanellë, qulli duhet të konsumohet çdo mëngjes. Ky kombinim ul kolesterolin, parandalon sulmin në zemër dhe forcon zemrën.

Artriti:

Njerëzit që vuajnë nga kjo sëmundje duhet të konsumojnë çdo ditë një pije të bërë nga një gotë me ujë të nxehtë, dy lugë mjaltë dhe një lugë çaji kanellë. Pija konsumohet dy herë në ditë, në mëngjes dhe në mbrëmje.

Pezmatimi i fshikëzës:

Kjo sëmundje mjaftë e pakëndshme mund të shërohet me 2 lugë kanellë dhe një lugë mjaltë të tretur në ujë të ngrohtë – (sigurohuni që gota të jetë e xhamit). Ky kombinim shkatërron mikrobet në fshikëz.

Kolesteroli:

Kjo pije përbëhet nga dy lugë mjaltë dhe tri lugë kanellë të shtuar në gjysmë litër ujë. Kjo përzierje është e dobishme për ata që vuajnë nga kolesteroli i lartë.

Të ftohurit:

Shëroni ftohjen me një lugë gjelle mjaltë dhe një majë luge kanellë. Përdoreni këtë kombinim për tre ditë – dhe përveç që do të ju shërojë nga kjo sëmundje e bezdisshme, gjithashtu pastron sinusët.

Kanceri:

Në Japoni dhe Amerikë, hulumtimet e fundit që janë bërë kanë treguar se edhe format më të vështira të kancerit mund të shërohen. Njerëzit që vuajnë nga kanceri duhet të konsumojnë një lugë çaji mjaltë dhe një lugë çaji kanellë tri herë në ditë./lajmi.net

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: