Tuesday , May 22 2018

Nuk hapen negociatat/ Gjermania vendos: Edhe 7 kushte të tjera

Një lajm i jo i mirë vjen për Shqipërinë nga Bashkimi Europian.Negociatat për Shqipërinë nuk do të hapen në dhjetor!

Ka qenë Gjermania ajo që ka kërkuar zbatimin e 7 kushteve, përveç 5 prioriteteve. Këto kushte do të bëhen të ditura sot në një konferencë për shtyp në Tiranë nga kreu i Komisionit për Çështjet Europiane ne Bundestag, Gunther Krichbaum.

Berlini ka arritur në konkluzionin se Shqipëria s’ka plotësuar asnjë kusht për hapjen e negociatave.

5 prioriteteve do t’u shtohet edhe lista e ditur tashmë si lufta kundër drogës, lufta kundër krimit të organizuar, zgjedhjet e lira dhe zbatimi i ligjit të dekriminalizimit apo lufta kundër korrupsionit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *