Monday , March 19 2018

Shije Shqiptare/Lakra me mish të thatë (Pastërma)

Përbërësit:

1 lakër turshi

500-700 gr mish pastërma

1 qepë

200 gr. gjalpë

Piper i kuq

Piper i zi

Përgatitja:

Hapi: 1 Mishin pastërma (të thatë) e lajmë, e prejmë dhe e ziejmë për 10 minuta.

Hapi: 2 Qepën e kaurdisim me piper të kuq dhe ia shtojmë lakrën e grirë, mishin pastërma dhe 1- 2 gota ujë.

Hapi: 3 Lakrat me mish pastërma zihen përafërsisht për 3 orë në temperaturë të ulët dhe me kapak të mbyllur.

Pasi të zihen sipas dëshirës mund të reshken në furrë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: