Friday , April 20 2018
People stand in the street after feeling aftershocks from an earthquake in Baghdad, Iraq, Sunday, Nov. 12, 2017. The deadly earthquake hit the region along the border between Iran and Iraq on Sunday. The U.S. Geological Survey said the quake was centered 19 miles (31 kilometers) outside the eastern Iraqi city of Halabja. (AP Photo/Hadi Mizban)

Tërmet vdekjeprurës në Iran dhe Irak, 207 viktima. Pamjet e frikshme

Se paku 207 vitkima nga termeti i frikshem me magnitudë 7.3 qe goditi rajonin kufitar verior ndërmjet Iranit dhe Irakut. Mediat e huaja raportojne se nga termeti mbeten me shume se 1,700 persona te plagosur.

Mediat vendase kane thene se se paku 164 njerëz vdiqën në provincën perëndimore të Kermanshah të Iranit, raporton BBC.

 Sipas institutit të Anketuesve amerikanë të gjeologjisë, tërmeti kishte qendrën në qytetin Halabja, në verilindje të Irakut.

Thuhet se gjithe ky eshte nje bilanc i perkohshem dhe autoritetet kane frike se numri i viktimave mund te shenoje rritje.

Shefi i shërbimeve emergjente të Iranit, Pir Hossein Koolivand  tha për televizionin iranian “Irinn” se shumica e viktimave ishin në qytetin Sarpol-e Zahab, rreth 15 km larg kufirit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: