Monday , January 25 2021

84-vjeçarja refuzon ofertën një milion dollarëshe dhe të gjithë u çuditën. Historia e saj

Shtëpia e vogël e Edith Macefield është akoma e fortë, përkundër të gjitha përpjekjeve për ta shkatërruar atë. Edith Macefield ndërroi jetë në vitin 2008, por historia e saj është ende e famshme. Edith bëri diçka të mahnitshme dhe ajo hyri në histori si zonja e vjetër që refuzoi një milion dollar.

Zhvilluesit planifikuan të ndërtonin një qendër tregtare dhe shtëpia e Edith ishte një pengesë. Zonjës iu ofrua një milion dollarë për të zhvendosur shtëpinë e saj. Ajo e refuzoi. Shtëpia ishte e vogël, por Edith e donte çdo pjesë të saj.

Pronarët e shtëpive të tjera u kompensuan për largimin nga shtëpitë e tyre. Edith qëndroi brenda shtëpisë së saj, duke parë dyqane rrobash, furra buke dhe dyqane ushqimore që buronin rreth saj.

Zhvilluesit ndryshuan vizatimet e tyre dhe shtuan shtëpinë dykatëshe të Edith në planet e tyre.

Edith u bë shoqe me Barry Martin. Ai ishte një shef ndërtimi që punonte në vend. Zonja e vjetër nuk ishte adhuruese e zhvillimit dhe Barry ishte gati të ndërtonte rrokaqiejt. Martin u kujdes për Edith dhe testamentin e saj. Kur zonja e lezetshme u diagnostikua me kαncer në pankreas, ai e çonte atë në spital dhe kthehej në shtëpinë e saj sa herë që ajo kishte nevojë për ndihmë.

Edith ndërroi jetë në moshën 86 vjeçare dhe ia trashëgoi shtëpinë e saj të vogël Barryt.

Barry Martin e ktheu shtëpinë në një memorial për zonjën e vjetër. Sidoqoftë, planet e tij nuk funksionuan. Shtëpia u dha në një ankand.

Kompania Cor fitoi atë dhe planifikoi të rimodelojë shtëpinë, duke e shndërruar atë në një dyqan kafeje dhe ëmbëlsirash.

Por, kostot ishin shumë të larta dhe kishte shumë për të bërë.

Në vitin 2015, OPAL Community Land Trust u përpoq të mbronte shtëpinë e Edith. Ata krijuan një faqe të financimit të njerëzve për të mbledhur para dhe për të pastruar borxhet. Shtëpia e Edith ishte gati të transferohej në Orcas Island, Uashington, por OPAL nuk mund të mblidhte para të mjaftueshme.

Shtëpia e vogël është akoma e fortë. Një raport strehimi nga prilli i vitit 2018, zbulon se shtëpia nuk është tërhequr. /KultPlus.com