Wednesday , October 20 2021

Përballje të forta/Emrat e parë të kandidatëve VIP në Elbasan.

Kur kanë mbetur më shumë se tre muaj ka beteja e 25 prillit dalin emrat e parë të kandidatëve VIP për zgjedhjet parlamentare. Qarku më interesant duket se do të jetë ai Elbasanit, ku tashmë kanë dalë emrat e kandidatëve VIP për zgjedhjet. Gazment Bardhi do të jetë udhëheqësi i listës së PD-së për Elbasan, pasi ai është caktuar edhe shefi i shtabit të demokratëve.

Në këtë qark do të kandidojë edhe kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi. Liderja kryesore e partisë së opozitës do të kryesojë listën e LSI-së në këtë qark. Një tjetër emër “VIP” politikës është edhe ai Rudina Hajdarit. Ajo sapo ka shpallur kandidimin në qarkun e Elbasanit, duke qenë tashmë jo pjesë e PD-së, por nën siglën e Nismës Thurje, një subjekt i ri politik që po tenton të mposhtë dominimin e partive të vjetra politike.

Nga ana e Partia Socialiste, në këtë qark do të kandidojnë Taulant Balla dhe ministrja Evis Kushi. Të paktën këto janë emrat e konfirmuar, duke përmendur këtu edhe ish-ministrin e Financave, Anastas Angjeli, i cili më parë ka qenë deputet i këtij qarku.

Në ditët në vijim pritet të mësohet dhe kandidimi i emrave të tjerë “big” ku me interes se ku do të kandidojnë kryesocialisti Edi Rama dhe kryedemokrati Lulzim Basha, dy rivalët kryesorë të politikës. Tirana, Durrësi dhe Vlora janë qarqet e përfolura që mund të kandidojnë Rama apo Basha, por që sigurisht do të tentojnë të shmangin një përballje direkt ndërmjet tyre.