Thursday , April 22 2021

Cilët janë kandidatët e PD të përjashtuar nga gara dhe lista zyrtare që mori “OK” nga KQZ (Emrat)

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka miratuar listat shumë-emërore të koalicionin PD-Aleanca për Ndryshim. Gjatë debateve në KQZ u tha se në listat e koalicionit ‘Aleanca për Ndryshim’ kanë kandidatë të tepër, ku PD ka dërguar 214 kandidatë nga 153 që duhen, por kjo sipas Celibashit nuk përbën arsye për të mos miratuar listat. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka miratuar 153 kandidatët e koalicionin PD-LSI për të 12 qarqet në vend, duke i hequr kandidatët e tepërt . Lista e kandidatëve që janë përjashtuar:

Qarku Berat- Pranohet lista me kandidatët nga 1-9

Përjashtohen kandidatët; Ermira Arizi, Muharrem Hoxha, Dhurata Gjoka, Oltion Këri

Qarku Dibër- Pranohet lista me kandidatët nga 1-6

Përjashtohen kandidatët; Shaban Izvira, Denisa Vata, Jeton Kaloshi

Qarku Durrës-Pranohet lista me kandidatët nga 1-15

Përjashtohen kandidatët: Aulon Kalaja, Armand Brahimaj, Arjeta Keci, Artjon Bajramaj, Ivo Jorgjoni, Edlira Devolli

Qarku Elbasan-Pranohet lista me kandidatët nga 1-15

Përjashtohen kandidatët: Erlind Gurra, Leonard Karaj, Sonila Daiu, Skënder Hasa, Megi Balliu, Ibrahim Sako

Qarku Fier- Pranohet lista me kandidatët nga 1-18

Përjashtohen kandidatët: Ndriçim Bali,  Aurora Gjeka, Roel Zoga, Bashkim Xhymertaj, Edmond Nushi, Aida Sema

Qarku Gjirokastër- Pranohet lista me kandidatët nga 1-6

Përjashtohen kandidatët: Bajram Hysa, Ditar Hodaj, Engjelina Basho

Qarku Korçë-Pranohet lista me kandidatët nga 1-12

Përjashtohen kandidatët: Arben Kambo, Magdalena Hoxha, Kiço Tane, Landi Gushi, Diana Sino, Nikollaq Doku

Qarku Kukës- Pranohet lista me kandidatët nga 1-3

Përjashtohen kandidatët: Admir Sinamati, Demush Kastrati, Vjollca Vata, Festim Mazrreku, Merita Brati, Sokol Dida

Qarku Lezhë- Pranohet lista me kandidatët nga 1-9

Përjashtohen kandidatët: Maksim Kola, Albert Mëlyshi, Leonora NdreuQarku Shkodër- Pranohet lista me kandidatët nga 1-12Përjashtohen kandidatët: Arben Lushaj, Ermira Kuluri, Zyhdi Reshketa, Astrit Kuci, Lindita Hyseni, Ditmir Harusha

Qarku Tiranë-Pranohet lista me kandidatët nga 1-36

Përjashtohen kandidatët: Mimoza Hajdarmataj, Rivelino Çuno, Bashkim Murati, Juela Hamati, Dhimtër Muslia, Havzi Ahmati, Irisa Çupa, Oneido Bushi, Vjola Hydi

Qarku Vlore-Pranohet lista me kandidatët nga 1-12

Përjashtohen kandidatët:, Lasko Nasti, Edmond Fetahu, Manjola Nikollo, Hysni Sharra, Afrovita Dhimojani, Eda Begaj

Nderkohë lista përfundimtare në qarkun e Elbasanit është:

QARKU ELBASAN- Gazmend Bardhi, Flutura Acka, Lefter Gështenja, Dashnor Sula, Eugen Isai, Zheni Gjergji, Luciano Boci, Qani Xhapa, Lumturi Hasa, Durim Cekrezi, Fadil Merxheku, Gladiola Cala, Anila Bishqemi, Ardian Zeneli, Mehdi Shehu