Wednesday , October 20 2021

Shifër rekord të viĸtimave nga COVID në vend. 594 raste të reja, 10436 të infektuar aktivë

Dita e sotme ka shënuar shifër rekord të të vdekurve nga COVID në vendin tonë, 15 viktima. Nga 4,625 testime janë regjistruar 594 raste të reja në 24 orët e fundit. 211 qytetarë janë në Tiranë, 44 qytetarë Shkodër, 33 në Vlorë, 29 në Sarandë, 27 në Elbasan, 26 në Durrës, 25 në Fier, 16 në Lushnje, 15 në Kukës, 14 në Gjirokastër, 12 në Berat, 11 në Lezhë, 10 në Vorë, Gramsh, 7 në Malësi e Madhe, Kurbin, Krujë, Kamëz, Mallakastër, Dimal, 6 në Devoll, 5 në Memaliaj, 4 në Vau i Dejës, Fushë Arrëz, Kavajë, Divjakë, Himarë, Pogradec, Skarapar, 3 në Has, Mirditë, Dibër, Korçë, 2 në Konispol, Këlcyrë, Tepelenë, Kuçovë, Poliçan, Librazhd, 1 në Tropojë, Patos, Delvinë, Përmet, Kolonjë, Cërrik.

Aktualisht janë 10436 pacientë aktivë me COVID-19 në të gjithë vendin, ndërsa në Spitalet COVID po marrin trajtim 177 pacientë, nga të cilët 25 janë në gjendje më të rënduar.

Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit nuk e kanë fituar betejën me COVID 7 qytetarë nga Tirana të moshave 64-88 vjeç, 2 qytetarë nga Kavaja të moshave 71 dhe 85 vjeç, 2 qytetarë nga Berati 72 dhe 80 vjeç, 1 qytetar nga Fieri 59 vjeç, 1 qytetar nga Durrësi 67 vjeç, 1 qytetar nga Kurbini 74 vjeç dhe 1 qytetare 80 vjeç nga Vlora.

Janë shëruar 984 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 155,678 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (28 Shtator 2021)

Raste të reja ditore 594

Të shëruar në 24 orë 984

Të shtruar në spitale 177

Humbje jete në 24 orë 15

Testime ditore 2183

Testime totale 1,193,944

Raste pozitive 168,782

Raste të shëruara 155,678

Raste Aktive 10436

Humbje jete 2,668

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 4,721

Fier 975

Durrës 996

Shkodër 911

Vlorë 584

Elbasan 535

Lezhë 408

Berat 398

Korçë 266

Kukës 248

Gjirokastër 204

Dibër 190