Tuesday , January 18 2022

Përgatituni për të ftohtin arktik! Parashikimi i motit për fundjavën

Duke filluar nga dita e sotme, si dhe për disa ditë në vazhdim vendi ynë do të ndikohet nga masa ajrore të qëndrueshme dhe të thata, por edhe të ftohta njëkohësisht.

Advertisement

Sipas Shërbimit Meteorologjik Ushtarak, moti parashikohet i kthjellët në të gjithë territorin, përjashtuar vranësirat e pakta kalimtare në relievet malore. Gjatë orëve të mëngjesit në zonat luginore parashikohet mjegull e dendur apo mjegullinë, si dhe ngrica përgjatë akseve rrugore për shkak të temperaturave të ulëta.

Era do të fryjë me drejtim verilindje – juglindje me shpejtësi mesatare 1 deri 8m/sek dhe përgjatë vijës bregdetare dhe zonave luginore era hera-herës do të jetë me shpejtësi 13-15m/s.

Temperaturat parashikohen:

• në zonat malore -10 deri -1°C

• në zonat e ulëta -4 deri 7°C

• në zonat bregdetare -1 deri 9°C