Sunday , April 18 2021

Aktualitet (Shqiperia)

A do të lirohen masat javën e ardhshme? Mjeku shqiptar shpjegon vendimet dhe situatën e Covid-19

Shefi i laboratorit të Mikrobiologjisë në QSUT, ka folur rreth masave dhe kufizimeve gjatë kësaj kohe dhe thotë se është vështirë që ato të shkojnë sërish si ishin pasi përvec covid-19 tani kemi dhe virozat e stinës. Në intervistën për ABC News ai thotë: ‘Çdo masë, lirim apo shtrëngim bëhet …

Lexo më shumë »

Tek spitalet Covid nuk ka më vend, shqiptarët gjejnë zgjidhjen e çuditshme, dynden drejt…

Dhjetëra qytetarë nga Shqipëria kanë zgjedhur të kurohen kundër Covid-19 në spitalin e Prizrenit, teksa shtretërit në 4 spitalet Covid ne Tirane janë ezauruar dhe spitalet rajonale janë hapur për të trajtuar pacientët që vuajnë nga koronavirusi. Familjarët e këtyre pacientëve që kanë zgjedhur Kosovën për t’u kuruar kanë deklaruar …

Lexo më shumë »

Ministri i Brendshëm del me njoftimin e rëndësishëm: Një lajm i mirë për Shqipërinë

Ministri i Brendshëm ka zhvilluar një konferencë sot në pikën kufitare të Kakavijës me komisioneren për punët e brendshme të BE, Ylva Johansson. Çuçi ka dhënë një lajm të mirë për Shqipërinë. “Kjo është një shenjë shumë e mirë për Shqipërinë. Shqipëria edhe pse nuk është në BE përdor instrumente …

Lexo më shumë »

Pas infektimit me covid vjen deklarata e papritur e Pëllumb Piperos: Deri në fund të marsit duhet patjetër të…

Përkeqësimi i situatës nga pandemia duhet të shoqërohet me të tjera masa shtrënguese. Infeksionisti i njohur Pëllumb Pipero rekomandon mbylljen e të gjitha shkollave dhe lokaleve deri në fund të marsit. Ndërsa në transportin publik, numri i udhëtarëve duhet të jetë i limituar sipas protokolleve të shëndetësisë. “Deri nga fundit …

Lexo më shumë »