Sunday , December 6 2020

Teknologji

Shqipëria, vendi i parë në Evropën juglindore që miraton rregulloren për sigurinë kibernetike në energji.

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë ka përgëzuar Entin Rregullator të Energjisë për miratimin e rregullores së parë të Shqipërisë për sigurinë kibernetike në sektorin e energjisë. Ambasada shkruan se Shqipëria bëhet vendi i parë në Evropën Juglindore që miraton këtë rregullore të re, e cila është …

Lexo më shumë »

Vinin si turistë në Shqipëri, zbardhet skema e vjeꓒhjes së bankomatëve nga 2 rumunët.

Cristian Mirea dhe Alexander Boovenau janë dy rumunët të cilët vinin si turistë në vendin tonë dhe viꓒhnin me karta të klonuara në bakomate. Siç raporton, gazetari i Repor Tv, Arsen Rusta, rumunët gjurmonin turistët dhe kryenin vjeꓒhje pasi ata tërhiqnin euro në bankomat. Gjatë vjeꓒhjes ata bllokonin kamerën e …

Lexo më shumë »

(FOTO) Tualeti më i shtrenjtë në botë, kjo është arsyeja pse kushton 23 milionë dollarë.

NASA po kryen testimet e një tualeti me gravitet zero në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor, përpara përdorimit të tij të pritshëm në misionin e ardhshëm në Hënë. Sipas BBC, tualeti 23 milionë dollarësh, i cili thith mbetjet njerëzore nga trupi, do të dërgohet në Stacionin Hapësinor me një “anije” mallrash. NASA, …

Lexo më shumë »

I injektuan vaksinën anti-Covid të oksfordit. Pacientes i shfaqet një sëmundje e rrallë dhe tepër serioze.

AstraZeneca, kompania britanike multinacionale farmaceutike dhe biofarmaceutike, ka treguar informacione të tjera rreth testeve klinike për vaksinën kandidate anti koronavirus covid-19, këtë të shtunë. Në këtë raport, përmendet një pacient i dytë, sërish i gjinisë femërore, që pas marrjes së dozës ka zhvilluar një sëmundje tepër serioze neurologjike, citon elbasaniplus.com. …

Lexo më shumë »